Ar įmanoma sutaupyti dujų?

2019-03-15

Šių metų pradžioje gavę pirmą sąskaitą už dujas daugelis nemaloniai nustebo ir pradėjo mąstyti: ką ašgaliu padaryti, kad sąskaitos nebūtų tokios šokiruojančios. Bet dalis žmonių įsitikinę nieko negalintys pakeisti, kad sumažėtų dujų sąnaudos, kaip tik įsigyti naujesnį, modernesnį ir brangesnį dujinį katilą. Tačiau jie klysta, nes nekeičiant katilo galima sutaupyti dujų, ir netgi žymiai.

Jei žmogus jau apsisprendė pakeisti katilą ar dar tik įrengia šildymo sistemą, tuomet viskas paprasta - vertėtų rinktis kondensacinį dujinį šildymo katilą, šildymo sistemai tinkančią automatiką, ir tiek. Tačiau jeigu Jūs turite seną atmosferinio degiklio katilą ir jo būklė dar gera, jį galima puikiai eksploatuoti sumažinant dujų sąnaudas. Dar vienas labai svarbus veiksnys yra namo termoizoliacija jei namas nesandarus, stebuklų neprigalvosi, bet vis tiek sutaupyti galima.

Visų pirma reikia pradėti nuo to, ar katilas yra techniškai tvarkingas, kada paskutinį kartą atlikta jo apžiūra. Normaliomis (tinkamomis) naudojimo sąlygomis dujinį katilą techniškai reikėtų patikrinti kartą per metus ir taip kasmet (po ar prieššildymo sezoną). Šį darbą gali atlikti tik specialioji paslaugų tarnyba, turinti teisę prižiūrėti Jūsų naudojamą šildymo įrenginį. Kvalifikuotas specialistas išvalys, patikrins valdymo mazgus, sandarumą, sureguliuos dujų ir oro mišinį, kuro sudegimo kokybę ir atliks kitus dujinio šildymo įrenginio priežiūros darbus. Kai katilas jau tvarkingas, nedidelėmis finansinėmis išlaidomis, tokiomis kaip kambario termostatas, galima toliau mažinti kuro sąnaudas. Kambario termostatų būna įvairių, jie kainuoja apytiksliai nuo 40 iki 1000 Lt, todėl rinktis tikrai yra iško. Šis paprastas įrenginys taupo dujas ir pagerina katilo valdymą. Kambario termostatas"mato" faktinę kambario temperatūrą. Pavyzdžiui, jei kambaryje nustatote 20C, jis užtikrins tik tokią temperatūrą - nei daugiau, nei mažiau, todėl namuose bus komfortiškaišilta ir katilas veiks budinčiu režimu, kol namai atvės žemiau nustatytos temperatūros. Pavyzdys: namo ar buto langai orientuoti į pietų pusę, saulė natūraliai prišildo patalpas, tačiau katilas, dirbdamas be kambario termostato, vis tiekšildo patalpas, nors ir nereikia. Visa tai sukelia diskomfortą, namuose darosi karšta, persekioja mintys, kad reikės daug mokėti užbūsto šildymą, nors nešalta nei lauke, nei viduje. Apima šiokia tokia panika... Jeigu vis dėlto įsirengėte kambario termostatą, visos šios problemos Jums neaktualios. Be to, kambario termostatas tausoja Jūsų katilą, nes katilas nedirba žemomis temperatūromis (atmosferiniam katilui rekomenduotina dirbti ne žemesne kaip 70C temperatūra) ir netaktuoja (dažnai kuriasi ir gesta). Kambario termostatas sutaupo nuo 10 iki 50 procentų dujų. Jeigu įsirengsite paprastą neprogramuojamą ar programuojamą kambario termostatą ir palaikysite vienodą patalpų temperatūrą, šildymo katilas šildys tik tuomet, kai faktinė patalpos temperatūra nukris žemiau nustatytos keliais laipsniais (priklauso nuo kambario termostato, rūšies ir programavimo pobūdžio). Kai šildymo katilas dirba be minėto termostato, jis nuolat šildo patalpas, nors temperatūra pakankama Jūsų komfortui užtikrinti. Tokiu būdu šildydamas patalpas, jeigu Jūsų namas gerai apšiltintas, katilas gali veikti tik 2-3 kartus per dieną.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sumažinus kambario temperatūrą vienu laipsniu šilumos dujų sąnaudos sumažėja apie 5%. Taigi jeigu namuose palaikote, pavyzdžiui 23C, o sumažinę iki 22C nejaučiate skirtumo, gal vertėtų laikyti mažesnę temperatūrą, nes taip sutaupysite 5% dujų? Turėdami kambario termostatą galite užprogramuoti skirtingą dienos ir nakties temperatūrą. Pavyzdžiui, galite nustatyti tokį režimą: nuo 6 iki 8 valandos ryto, kol ruošiatės į darbą, mokyklą ir panašiai, 200C patalpos temperatūra, nuo 8 iki 16 valandos, kol visi namiškiai išvykę kasdieniais reikalais, 180C temperatūra (kam šildyti, jeigu nieko nėra namie), nuo 16 iki 23 valandos vėl 20C patalpos temperatūra, o nuo 23 iki 6 valandos ryto laikote 17C temperatūrą (gydytojai teigia, kad sveikiau miegoti esant vėsesniam orui). Mažas, bet labai naudingas prietaisas Jums užtikrina komfortiškas gyvenimo sąlygas, be to, kiekvieną dieną žymiai sutaupote dujų.

Dar vienas dalykas, dėl kurio prarandame nemažaišilumos energijos, sistemos tūris. Nuo senožmonės pratę įrengti daug radiatorių, manoma: kuo daugiau radiatorių, tuo geriau. Ar ištikrųjų taip yra? Kuo didesnis termofikacinio vandens šildymo sistemos tūris, tuo daugiau šilumos energijos reikia jam įšildyti iki tam tikros temperatūros, o po to ar tikslingai ji panaudojama, nes būna taip, kad namuose jau šilta, bet radiatoriai dar šildo patalpas, nors to visai nereikia. Taigi mes vėl švaistome šilumos energiją ir pinigus. Todėl verta pakeisti ketinius radiatorius į plieninius arba didelio skersmens vamzdžius į plonesnius, nes vis tiek termofikacinį vandenį varinėja specialus cirkuliacinis siurblys. Mažindami sistemos tūrį vėl taupome dujas.

Šiek tiek sutaupyti šilumos energijos galime dažydami senus radiatorius. Mažai kas prieš dažydami radiatorius nušveičia tiesiog dažo ant viršaus, ir viskas. O jei radiatorius kruopščiai nušveistumėte ir padengtumėte specialiai jiems skirtais dažais? Tokie radiatoriai žymiai lengviau į aplinką (patalpas) atiduotų šilumą. O jei geriau atiduodašilumą, tai ir greičiau prišildo patalpas, tuo pačiu sutaupo dujų, kurios, deja, brangios.

Paskutinis patarimas: jeigu yra vamzdynų, kurie neizoliuoti specialiašiltinamąja medžiaga, o patalpų, per kurias vamzdžiai eina, netikslinga šildyti, juos reikėtų izoliuoti, kad neprarastumėte šilumos energijos.

Štai tokie mūsų kompetentingo kolektyvo patarimaišia tema. Vieni būdai brangesni, kiti pigesni, bet kiekvienas vartotojas gali ką nors pritaikyti sau ir patobulinti šildymo sistemą name, kuriame gyvena. O kuo mažiau be reikalo naudosime šilumos energijos, tuo daugiau sutaupysime savo pinigų ir mažiau teršime gamtą.