Rekuperacija. Kaip rekuperatorius veikia ir kokį pasirinkti?
-
Žmogaus savijauta, nuotaika, darbingumas, visa tai labai stipriai priklauso nuo oro. Anksčiau, kad pravėdintume galvą pakakdavo atidaryto lango, šiandien, kuomet visi galvojame apie energinį efektyvumą pradarytas langas yra nuostolis.
Prieš renovuojant daugiabutį ir statantis namą, būtina galvoti apie vėdinimo sistemą. Šiandieniniai statybos ir renovacijos sprendimai bei sandarūs langai beveik aklinai uždaro natūralias ventiliavimo ertmes, o lango atidarymas prilygsta pinigų išmetimui į balą.
Čia puikiai pasitarnaus – rekuperatorius. Jis ne tik išvalys orą, bet apsaugos būstą nuo pelėsio ir padės sureguliuoti drėgmės lygį.
Nuo 2016 m. visi nauji namai pagal savo energinį naudingumą turi atitikti A klasę, o nuo 2020 m. visi nauji pastatai privalės būti beveik nulinės energijos (A++ klasės). Tam, kad naujos statybos pastatas atitiktų direktyvos reikalavimus, jame būtinai turės būti įrengtas priverstinis mechaninis vėdinimas su rekuperacija.
Kaip rekuperatorius taupo mano pinigus?
Kaip jau minėjome, atidaryti lango negalime, o vėdinti patalpas vistiek privalu. Būtent vėdinimo metu yra prarandamas didžiausias šilumos kiekis. Rekuperatoriaus pagalba be jokios papildomos energijos (žiemos metu papildomas oro pašildymas yra būtinas) yra pašildomas įeinantis oras, taip jūsų būste yra atnaujinamas oras ir beveik neprarandama šiluma.
Rekuperatoriaus veikimo principas
Rekuperatorius iš patalpos ištrauktą orą pakeičia šviežiu. Oro srautų apsikeitimo metu išeinantis šiltas oras pašildo įeinantį šaltą orą – ši rekuperacija ir yra visos šios sistemos svarbiausia dalis. Lietuvoje dėl šaltų žiemų rekuperatorius dar papildomai turi pašildyti įeinantį orą.
Plokštelinis – tai paprasčiausias rekuperatorius rinkoje. Plokštelinio rekuperatoriaus paprastoji dalis – plona aliuminio plokštelė, skirianti įeinantį ir išeinantį orą. Jis nelabai tinkamas naudoti prie didesnių šalčių, o į patalpas grąžina tik kiek daugiau nei 6o proc. šilumos. Problemą kiek sprendžią automatiniai vožtuvai, kuomet oras kaitinamas papildomu šildytuvu.
Rotacinis – tai optimaliausias pasirinkimas Lietuvoje, šis modelis pasižymi nedideliais matmenimis ir dideliu naudingumo koeficientu. Rotacinio rekuperatoriaus šilumokaitis yra lyg didelis būgnas be dangčių, kurio vidinė ertmė perskirstyta plonomis sienelėmis į tūkstančius mažu kanalų, pro kur gali tekėti oras. Aukšto naudingumo rotacinis rekuperatorius į patalpas gali grąžinti net iki 95 procentų šilumos. Toks rekuperatorius ne tik išvalo orą ir praranda mažai šilumos, bet sugeba išlaikyti ir drėgmę, kas yra labai svarbu žiemos sezonu. Tiesa nedidelė dalis įeinančio ir išeinančio oro srautų gali susimaišyti, todėl šie rekuperatoriai nerekomenduojami užterštose teritorijose.
Mini – tai tai puikus sprendimas, turintiems ribotas galimybes savo būste įsirengti pilnavertę vėdinimo sistemą. Mini rekuperatorius puikiai tinka mažų patalpų vėdinimui, kuriuose negalima išvedžioti ortakių. Šiam rekuperatoriui užtenka namo sienoje išgręžti vieną angą ir sumontuoti mini rekuperatorių.
Kokio rukuperatoriaus man reikia?
Lietuvoje geriausiai tinkamas naudoti rotacinis rekuperatorius. Tai santykinai geriausio efektyvumo rekuperatorius jūsų butui ar namui. Šis rekuperatorius kitaip nei plokštelinis (paprastas ir įvairios jo tobulesnės modifikacijos) į patalpą grąžins ir drėgmę, tokiu būdu žiemą nereikės spręsti sauso oro problemos. Nors plokštelinio rekuperatoriaus naudingumo koeficientai dažnai būna geresni, labiau reikėtų dėmesį atkreipti į šilumos grąžinimo koeficientą, matuojant vidutinius parametrus. Būtent svarbi yra ne maksimali, o vidutinė reikšmė.
Taip pat privalote pasiskaičiuoti kokio galingumo rekuperatoriaus jums reikia. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad patalpose oras turi atsišviežinti vieną kartą per valandą. Tad savo būstui rinkitės tokį rekuperatorių, kuris visą jūsų būsto orą sugebės pakeisti per vieną valandą.
Kokios rekuperatoriaus elektros sąnaudos?
Pati rekuperacija savaime elektros nenaudoja. Elektra reikalinga tik dviems ventiliatoriams, kurių vienas orą ištraukia kitas paduoda. Bet Lietuvos klimato sąlygomis rekuperatoriuose vistiek reikalingas papildomas oro pašildymas. Įvairiais skaičiavimais 250 m3/h būsto vėdinimo sistemos eksplotacijos išlaidos mėnesiui sieks apie 10-15 eurų. Tad kuo efektyvesnis rekuperatorius, tuo mažesnės bus elektros sąnaudos.
Rekuperatorius bute
Apie rekuperatorių bute galima galvoti tik tuomet jei jūsų bute yra individuali buto šildymo apskaita, jūsų buto sienos apšiltintos ir sudėti geri langai. Vienas geriausių pasirinkimų nedideliame bute yra mini rekuperatorius.
Kokį rekuperatoriaus filtrą pasirinkti?
Rekomenduojamas rekuperatoriaus filtrą rinktis iš F7 – F9 klasės. Šie filtrai sulaiko riebalų, suodžių, dūmų, metalo oksido, tabako daleles. Aukštesnės klasės HEPA filtrai yra skirti labaratorijoms, farmacijos ar maisto pramonės patalpose, šie filtrai apsaugo nuo įvairių bakterijų. Aktyvuotos anglies filtrai sugeba sulaikyti ir kvapą, tokie filtrai naudojami pramoninės paskirties patalpose. Rekuperatoriaus valdymo pultelis
Vėdinimo sistemos valdymas kaip ir pati rekuperacinė vėdinimo sistema peržengė paprasto veikimo ribas. Šiuo metu rinkoje siūloma pilnai programuojamų ir valdomų įrenginių, kuriuos reguliuoti galima savo išmaniaisiais įrenginiais. Galima nustatyti ne tik veikimo programas, bet ir numatyti automatinio veikimo slenksčius, atitinkamai reaguojančius į temperatūrą, drėgmę ir kitus rodiklius. Savo telefone galima tiesiogiai matyti visus reikalingus parametrus ir vėdinimo sistemą reguliuoti dar prieš jums grįžtant į namus.